• 02188670080
    02188670090
  • 02147763 خط ویژه
  • phonsystem@yahoo.com

سانترال PBX چیست

سانترال پاناسونیک PBX چیست

نام نویسنده : joomir

تاریخ انتشار : 2019/10/14

بر چسب ها : سانترال PBX, سانترال پاناسونیک,

دسته بندی : آموزش سانترال, آموزش سانترال پاناسونیک

سانترال PBX چیست؟

قبل از اینکه بگوییم سانترال PBX چیست باید سیستم PBX را توضیح دهیم، PBX مخفف Private Branch Exchange ( تبادل کننده شاخه های خصوصی ) می باشد. این سیستم تجاری ارتباطات درون سازمانی می باشد که تماس ها را هدایت می کند و سوئیچینگ بخش های مختلف درون سازمان ها را مقدور می سازد.
در گذشته برای تماس های تلفنی بیشتر فردی وجود داشته است در اتاقی پر از سیم و تلفن که وظیفه اش این بوده که بصورت دستی و مکانیکی این انتقال و ارتباط پیام را انجام دهد،  و به معنای امروزی خود به آن اپراتور گفته می شود.
امروزه دیگر از آن اتاق های پر از سیم و تلفن خبری نیست البته بدین معنی نمی باشد تماس های تلفنی از رونق افتاده و یا کمتر شده است بلکه همانطور که می دانیم تماس های تلفنی بخصوص در شرکت ها خیلی گسترده تر و انتقال تماس ها پیچیده تر شده است. اما دیگر وظیفه اپراتور نیست که جابجایی تماس را انجام دهد. بلکه وظیفه سیستم  PBX این جابجایی تماس ها می باشد و اخیراً PBX  ها با استفاده از بستر IP، بجای پروتکل مخابراتی از اینترنت استفاده می کنند تا بتوانند ارتباطات را راحت تر و گسترده تر کنند.
PBX ها که در سیستم سانترال پاناسونیک قرار دارد این امکان را فراهم می آورد که بجای اینکه برای هر فرد خط تلفن (سرشماره) جداگانه تهیه گردد، به کاربران این امکان را می دهد که از یک تلفن شهری بصورت مشترک استفاده کنند و تماس های داخلی نیز رایگان انجام می شود.
یعنی  PBX  یک راه حل سخت افزاری در تلفن سانترال می باشد تا خطوط شهری که به عنوان ورودی سانترال پاناسونیک می باشند را بتوان بین کلیه افراد یک مجموعه به اشتراک گذاشته شود.

IP PBX چیست؟

پیشرفت تکنولوژی باعث شده است و جایگزینی تدریجی خطوط مسی با اینترنت موجب شود که پروتکل اینترنت یعنی  IP  جزء رایج ترین سیستم های مورد استفاده در شرکت ها باشد.
در  IP PBX ارائه و مدیریت کلیه خدمات ارتباطی و صوتی بر اساس  IP  صورت می پذیرد. این بدان معنی می باشد که تمام امکانات و اطلاعات بر مبنای  IP  می باشد که می تواند دایره بزرگتری از ارتباطات و ابزارها را تحت پوشش قرار دهد. همچنین در سیستم های تلفن جدید دیگر کیفیت مکالمات از آنالوگ خارج شده است و تمامی تماس ها به صورت دیجیتال و با کیفیت بالا می باشد.

مرکز تلفن سانترال پاناسونیک PBX چیست

IP PBX چیست

IP PBX همان PBX می باشد اما با این اختلاف که IP PBX یک نرم افزار می باشد که روی سیستم نصب می گردد. و همچنین بجای استفاده از خطوط آنالوگ از بستر شبکه برای برقراری تماس بین کارمندان استفاده می شود. IP PBX  همچنین از تکنولوژی VOIP که به معنی انتقال صدا در بستر IP است، استفاده می کند. به این ترتیب تعداد محدودی خط تلفن شهری بین تعداد نامحدود کاربر توزیع می شود.

قابلیت دور کاری

برای استفاده از داخلی IP PBX می­توان از نرم­ افزار و اپلیکشن موبایل نیز استفاده نمود، این باعث می شود که فرد در خانه یا هر جای دیگر باشد بتواند با سیستم تلفن های یک شرکت در ارتباط باشد و در اینصورت قابلیت دورکاری را فراهم می آورد.

سانترال PBX چیست

Hosted PBX چیست؟

Hosted PBX راه حلی مبتنی بر رایانش ابری می باشد که سیستم تلفن سازمان توسط ارائه دهنده سرویس میزبانی می شود. تمام مسئولیت های سخت افزار، نرم افزاری و نگهداری سرویس نیز بر عهده ارائه دهنده سرویس می باشد.
در مدل های قبلی برای راه اندازی سیستم PBX نیازمند سرمایه گذاری کلان برای خرید تجهیزات، نگهداری و آموزش مداوم بوده است. می توان گفت این سیستم به دلیل اینکه هیچ نیازی به سخت افزار و یا نرم افزاری ندارد هزینه ها به شدت کاهش می دهد.
مشترک از ارائه دهنده این سرویس، مرکز تلفن سانترال مجازی با ظرفیت مورد نظرش را دریافت می نماید و بصورت ماهیانه، سالیانه و یا هر مدلی که به توافق می رسند، هزینه را پرداخت می کنند.
با توجه به کم شدن هزینه ها در Hosted PBX یکی از محبوب ترین راه حل های ارتباطی برای مجموعه های کسب و کارها Hosted PBX می باشد. از دیگر مزایای Hosted PBX اینست محدودیت های PBX های سنتی را ندارد و سرعت راه اندازی در اختیار مشترک قرار می گیرد.

خطوط شهری

مخابرات در حال حاضر چهار نوع متفاوت خط تلفن به مشتریان ارائه می دهد. خط تلفن آنالوگ، خط دیجیتال یا E1، خط سیپ ترانک و خط سیپ اکانت.
دستگاه سانترال می توان بدون نیاز به سخت افزار اضافی خطوط آنالوگ به آنها متصل شود. اما برای اینکه بتوان خطوط E1، سیپ ترانک و سیپ اکانت را به آنها متصل شود حتماً باید از سخت افزار مخصوص استفاده گردد.
اما در سانترال IP PBX بدون استفاده از هیچ تجهیزات اضافی می توان پذیرای خطوط سیپ ترانک و سیپ اکانت باشد. همچنین برای اتصال خطوط آنالوگ و  E1  باید سخت افزار Gateway FXO را در اختیار داشته باشید.

خطوط داخلی

در دستگاه سانترال برای برقراری ارتباطات داخلی از یک زوج سیم مسی استفاده می گردد. یعنی به ازای هر داخلی یک زوج سیم از سانترال تا محل قرار گیری آن داخلی کشیده شود و همچنین انتقال صدا بصورت آنالوگ انجام می شود.
البته در IP PBX برای انتقال صدا از شبکه کامپیوتری استفاده می شود. در این سیستم صدا بصورت داده های دیجیتال منتقل می شود. در IP PBX اگر سازمان به داخلی آنالوگ احتیاج داشته باشد از طریق سخت افزار Gateway FXS این امکان فراهم می شود.
البته باید عنوان کنیم که در مرکز تلفن سانترال پاناسونیک امکان خطوط دیجیتال فراهم گردیده که روشی متفاوت از داده های دیجیتال IP PBX می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق وب سایت متعلق به شرکت فنی مهندسی فون سیستم / 2021
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید