• 02188670080
    02188670090
  • 02147763 خط ویژه
  • phonsystem@yahoo.com

برنامه ریزی دیزا سانترال TDA / سناریو تک مرحله ای

تنظیمات دیزا سانترال TDA و TDE

نام نویسنده : dehghan

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۶/۰۵

بر چسب ها :

دسته بندی : آموزش سانترال, آموزش سانترال NS500, آموزش سانترال TDA و TDE, آموزش سانترال پاناسونیک

اگر قصد دارید برنامه ریزی دیزا سانترال TDA را به صورت کامل خودتان انجام دهید، حتما این سناریو عملی که برای شما در ادامه آورده شده است را مطالعه فرمایید.

در صورتی که می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد برنامه ریزی همه بخش های مختلف برنامه ریزی دستگاه سانترال TDA بدست آورید، حتماً دوره آموزشی کامل فون سیستم را تهیه نمایید.

 

دوره آموزش سانترال پاناسونیک TDA و TDE

دوره آموزش سانترال TDA و TDE پاناسونیک

 

برنامه ریزی دیزا سانترال TDA / سناریو دیزا تک مرحله ای

برای این که بتوانید با برنامه ریزی دیزا سانترال TDA بیشتر آشنا شوید، در اینجا سناریوی زیر را به صورت عملی و مرحله به مرحله برای شما اجرا می کنیم.

اگر قصد دارید دیزا چند مرحله ای را برای دستگاه خود فعالسازی کنید حتما این مقاله را مطالعه نمایید…

 

فعالسازی دیزا چند مرحله ای در سانترال TDA 

 

همواره به یاد داشته باشید که برنامه ریزی دیزا مرکز براساس سناریو های مختلف خواسته شده از طرف سازمان و یا شرکت اجرا می شود و بهتر است که ابتدا درک مناسبی از سناریوی مورد نظر به دست بیاورید.

 

تنظیمات تلفن گویا سانترال TDA

 

برای اجرای این سناریو ابتدا باید یک شماره ی دیزا را در قسمت 2-3-5 در نظر گرفته و در تایم های خواسته شده برای خطوط شهری تماس های وارد شده را به سمت این شماره ی دیزا تعیین مسیر نماییم.

به صورت فرضی ما در اینجا شماره دیزا 502 را در نظر گرفته و در قسمت 2-10 مسیر تماس های ورودی از خطوط شهری در تایم روز را برای این شماره دیزا تعیین نموده ایم.

البته مرحله ی تعیین داخلی ها باید قبل از تعیین دیزا انجام شده باشد اما می توانیم در همین زمان نیز داخلی هایی که در سناریو خواسته شده است را در قسمت 1-1-4 مشخص نماییم.

بعد از این کار با توجه به اطلاعاتی که از داخل سناریو به دست می آید به سراغ قسمت 2-3-5 رفته و برای هر عدد مسیر مشخص شده توسط سناریو را انتخاب می کنیم.

در برنامه ریزی دیزا سانترال TDA با توجه به اینکه عدد صفر و چهار که برای اپراتور و مدیریت در نظر گرفته شده اند باید به داخلی 100 به عنوان اپراتور وصل شوند، در زیر ستون این اعداد و در سطر مربوط به شماره دیزا 502 که وارد کرده ایم، شماره ی دخلی 100 را قرار می دهیم تا مشتریان پس از شنیدن پیغام دیزا با فشار دادن اعداد 0 و 4 به این داخلی وصل شوند.

هر چند در اینجا در پیغام دیزا ذکر می شود که برای تماس با مدیریت عدد 4 را فشار دهید اما با توجه به اینکه تماس های داخلی مدیریت ابتدا باید به اپراتور وصل شده و هیچ مشتری نمی تواند به صورت مستقیم با مدیریت تماس بگیرد باید برای عدد 4 نیز داخلی اپراتور وارد شود.

108 که داخلی مالی می باشد نیز باید بر طبق سناریو در زیر ستون مربوط به عدد 3 وارد شود.

برای وارد کردن اعداد مرتبط جهت برقراری تماس با داخلی های فروش و پشتیبانی به دلیل اینکه در این قسمت ها چند داخلی وجود دارند، ابتدا باید برای آن ها یک گروهی از داخلی ها تشکیل داده و سپس شماره ی آن گروه را در زیر عدد مورد نظر در قسمت 2-3-5 وارد نماییم.

برای گروه بندی داخلی ها همانطور که در بخش های قبلی این آموزش اشاره شد باید به قسمت 1-5-3 نرم افزار برویم

در این قسمت می توانیم از شماره گروه های پیش فرض که از 601 تا 664 می باشد استفاده نماییم.

اگر ما گروه 601 را برای پشتیبانی و گروه 602 را برای قسمت فروش در نظر بگیریم می توانیم در جلوی هر گروه نام آن را نیز نوشته و سپس در قسمت Member List اعضای هر گروه را مشخص نماییم.

در ممبر لیست داخلی های 104 و 105 را برای پشتیبانی یعنی گروه 601 و داخلی های 101، 102 و 103 را گروه فروش یعنی گروه 602 وارد می کنیم.

بعد از تعیین گروه ها می توانیم در قسمت 2-3-5 شماره ی این گروه ها را در زیر اعدادی که در برنامه اختصاص داده شده است، وارد نماییم تا مشتریان با فشار دادن عدد مورد نظر به این داخلی ها وصل شوند.

تصویر نهایی قسمت 2-3-5 برای این سناریو به صورت زیر می باشد.

 

سناریو عملی راه اندازی دیزا سانترال

 

 

بعد از این کار و مشخص نمودن عملکرد هر عدد در هنگام پخش پیغام دیزا به سراغ جزئیات دیگر سناریو می رویم.

البته برای اینکه هیچ تماسی از دست نرود می توانیم برای سایر اعداد که در پیغام دیزا چیزی به آن ها اختصاص داده نشده است، داخلی 100 به عنوان اپراتور را وارد نماییم تا مشتری با فشار دادن این اعداد یا حتی فشار دادن اشتباهی اعداد به اپراتور وصل شده و بتواند مشکلات خود را برطرف نماید.

 

تنظیمات عدم تماس مستقیم با داخلی مدیریت

برای قسمت دوم برنامه ریزی یعنی عدم تماس مستقیم با مدیریت باید ابتدا داخلی مدیریت را در یک کلاس جداگانه نسبت به دیگر داخلی ها مانند کلاس 10 قرار دهیم و سپس در  1-7-2 و  در سربرگ مربوط به تنظیمات آپشنال، برای کلاس 10 قابلیت Accept the call from DISA را روی حالت Disable قرار دهیم.

بعد از این کار در هنگام پخش شدن پیغام دیزا هیچ مشتری نمی تواند با شماره گیری داخلی 110 که به مدیریت اختصاص داده شده است، به طور مستقیم با مدیریت تماس بگیرد.

 

تنظیمات زنگ خوری گروه پشتیبانی

در برنامه ریزی دیزا سانترال TDA تعریفی که برای رنگ خوری داخلی های پشتیبانی مبنی بر زنگ خوری داخلی 104 و در صورت اشغال بودن زنگ خوری 105 گفته شد است، همان قابلیت Hunting می باشد.

پس باید در قسمت 1-5-3 و تنظیمات مربوط به داخلی ها، باید ستون Distribution Method برای گروه 601 که مربوط به پشتیبانی می باشد را روی حالت زنگ خوری  Hunting قرار دهیم.

 

تنظیمات تلفن گویا سانترال TDA

 

البته دقت داشته باشید که در ممبر لیست این گروه حتما داخلی 104 ابتدا نوشته شده باشد تا این داخلی قبل از 105 زنگ بخورد.

اگر 105 به عنوان اولین داخلی گروه ثبت شده باشد، این داخلی قبل از 104 زنگ می خورد.

 

برنامه ریزی دیزا سانترال TDA  و زنگ خوری دیزا برای داخلی های فروش

برای زنگ خوری داخلی های بخش فروش نیز گفته شده است که تماس ها به صورت مساوی بین داخلی ها تقسیم شود که این همان تعریف حالت UCD در زنگ خوری می باشد.

 

مانند گروه پشتیبانی برای گروه 602 که مربوط به فروش می باشد نیز حالت زنگ خوری را  در ستون Distribution Method روی UCD قرار می دهیم.

در ادامه ی برنامه ریزی داخلی های گروه فروش گفته شده که در صورت عدم پاسخگویی تماس توسط داخلی اول، تماس پس از 10 ثانیه به داخلی دوم منتقل شود.

برای اعمال این محدودیت و برنامه ریزی گروه فروش براساس آن از قسمت 1-5-3 روی سربرگ پنجم کلیک کرده و در صفحه ی ظاهر شده در ستون Extension No Answer Redirection Time زمان گروه 602 را روی 10 ثانیه قرار می دهیم.

 

راه اندازی دیزا سانترال TDA

 

با این کار زمانی که تماس به یکی از داخلی های گروه فروش مانند 101 وارد شده و این داخلی توانایی پاسخگویی به آن تماس را نداشته باشد، پس از 10 ثانیه زنگ خوردن، آن تماس به داخلی بعدی یعنی 102 برای پاسخگویی منتقل می شود.

در انتهای این برنامه ریزی باید به سراغ ضبط پیغام 502 از طریق روش هایی که در مقاله آموزش فعال سازی دیزا یا تلفن گویا سانترال TDA  برویم تا بتوانیم از این پیغام برای تعیین مسیر تماس های ورودی استفاده نماییم.

برای ضبط پیغام با گوشی تلفن داخلی که قابلیت منیجر آن فعال شده است، ابتدا کد 361* را وارد نموده و سپس شماره ی داخلی یعنی 502 را روی گوشی تلفن شماره گیری می کنیم.

پس از چند ثانیه انتظار ضبط پیغام شروع شده و در پایان نیز برای ذخیره شدن پیغام 502 کلید STORE را فشار می دهیم.

اکنون سناریوی مورد نظر به طور کامل برنامه ریزی شد و دستگاه می تواند بر طبق این برنامه، تماس های وارد شده را به قسمت های مختلف هدایت کند.

البته کاربران می توانند با استفاده از نرم افزار AVS صدای منشی تلفنی را به همراه یک موزیک پس زمینه با کیفیت عالی ضبط نموده و سپس خروجی مورد نظر را را با استفاده از گوشی تلفن همراه که به جک MOH متصل شده است، روی دستگاه سانترال  با استفاده از کد دستوری که برای این روش گفته شد به عنوان پیغام دیزا قرار داد.

 

حل یک مشکل اساسی در هنگام قطع تماس دیزا توسط مشتریان

بسیاری از کسانی که با دستگاه های سانترال آنالوگ پاناسونیک در محیط کاری خود سرو کار دارند در برنامه ریزی دیزا سانترال TDA با مشکلی به نام عدم قطع شدن پیغام دیزا در هنگام قطع شدن تماس مشتریان رو به رو هستند.

در سانترال های آنالوگ پاناسونیک زمانی که یک مشتری با خطوط شهری که برای پیغام دیزا تعیین مسیر شده اند تماس می گیرد، در حین پخش پیغام دیزا ممکن است تماس خود را قطع نماید.

در این هنگام به دلیل اینکه مراکز آنالوگ بوده و هیچ دیتایی بین مرکز سانترال در محیط و مرکز مخابرات رد و بدل نمی شود، دستگاه سانترال توانایی تشخیص قطع شدن تماس را نداشته و همچنان پیغام دیزا پخش می شود.

این امر باعث می شود تا خط مورد نظر حتی بعد از قطع شدن تماس از طرف مشتری، اشغال بوده و دیگر مشتریان نتوانند با آن تماس بگیرند.

برای رفع این مشکل، یک سیگنال CBC که از طرف دستگاه سانترال برای مرکز مخابرات و از طرف مرکز مخابرات برای دستگاه سانترال فرستاده می شود، باید توسط دستگاه سانترال ما در محیط تشخیص داده شود.

زمانی که دستگاه سانترال آنالوگ بتواند این سیگنال را تشخیص دهد می تواند تماس را قطع نماید.

تنظیمات این قابلیت در قسمت 1-1 و با کلیک کردن روی گزینه ی Port Property بر روی اسلاتی که کارت های شهری نصب شده اند انجام می شود.

در تصویر زیر قسمت هایی که با آن ها سر و کار داریم مشخص شده اند.

 

 

تلفن گویا سانترال TDA

 

ستون outgoing سیگنال CPC است که مرکز سانترال پاناسونیک برای مرکز مخابرات می فرستد و ما در اینجا به تنظیمات آن کاری نداریم.

برای حل مشکل بالا اگر در زیر ستون Incoming و در جلوی هر کدام از خطوط شهری کلیک کنیم زمان های مختلفی را مشاهده می کنیم.

در این ستون باید تایم های مختلف را امتحان کنیم تا ببینیم دستگاه سانترال ما در کدام تایم می تواند سیگنال  CPC مخابرات را تشخیص دهد.

زمانی که این تایم به درستی انتخاب شود، پس از قطع شدن توسط مشتری، کانال دیزا بسته شده و مشتریان جدید می توانند با این کانال و خط شهری تماس بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پرطرفدار ها

تمامی حقوق وب سایت متعلق به قیمت مرکز تلفن سانترال پاناسونیک – قیمت تلفن سانترال – قیمت کارت سانترال – تجهیزات شبکه - کپی رایت 2020 | طراحی وب سایت توسط دارکوب
Tellephone