• 02188670080
    02188670090
  • 02147763 خط ویژه
  • phonsystem@yahoo.com

بستن صفر و دو صفر سانترال 824 / کلاس بندی سانترال 824

بستن صفر و دو صفر سانترال 824

نام نویسنده : dehghan

تاریخ انتشار : 2020/07/25

بر چسب ها :

دسته بندی : آموزش سانترال, آموزش سانترال 824, آموزش سانترال پاناسونیک

در این مطلب قصد داریم یکی از قابلیت های مهم یعنی بستن صفر و دو صفر سانترال 824 را مورد بررسی قرار دهیم.

بستن صفر سانترال می تواند برای مدیریت بهتر داخلی ها در جهت ارتباط با خطوط شهری بسیار مناسب باشد و به همین دلیل است که بسیاری از سازمان ها از این قابلیت  برای داخلی های مختلف استفاده می نمایند.

محدودیت صفر و دو صفر سانترال 824 از طریق مفهوم کلاس بندی در این دستگاه انجام می شود که البته با کلاس بندی داخلی ها در سانترال TDA و TDE متفاوت است.

در صورتی که لیست تماس سانترال 824 بر روی تلفن 7730 را می خواهید مشاهده نمایید، حتما مقاله و آموزش عملی فون سیستم در این باره را مطالعه نمایید.

 

بستن صفر و دو صفر سانترال 824

برای اینکار می توانیم از دو روش برنامه ریزی سانترال 824 با تلفن سانترال 7730 و از طریق نرم افزار برنامه ریزی این دستگاه استفاده نماییم.

برای کلاس بندی سانترال 824 از طریق تلفن 7730 ابتدا با فشار دادن کلید PROGRAM و سپس وارد نمودن کلید ستاره و مربع و در انتها رمز پیش فرض دستگاه که همان 1234 است می توانیم وارد حالت برنامه ریزی دستگاه شویم.

در حالت برنامه ریزی و برای محدودیت در شماره گیری داخلی ها با خطوط شهری و خطوط خارج از کشور باید از چند کد مختلف استفاده نمایید.

کد 302 تا 305 برای تعیین اعدادی است که داخلی ها نمی توانند آن شماره ها را بگیرند.

هر کدام از این کد ها برای یک کلاس در نظر گرفته شده اند.

بر طبق قوانینی که برای کلاس بندی در این قسمت وجود دارد، محدودیت های مرحله قبلی یا کلاس قبلی در کلاس بعدی نیز اجرا می شود.

یعنی اگر در کلاس 2 صفر را ببندیم در کلاس 3 نیز صفر داخلی ها بسته می شود.

حال اگر در کلاس 3 عدد صفر را وارد کنیم تا داخلی هایی که در این کلاس قرار می گیرند نتوانند صفر را شماره گیری نمایند، داخلی های کلاس 2 به راحتی می توانند صفر را شماره گیری نمایند.

پس برای بستن صفر ابتدا تعداد ارقامی که می خواهیم را در کد 302 تا 305 وارد می کنیم.

 

بستن صفر و دو صفر سانترال در تایم های مختلف

اکنون بعد از تعیین محدودیت ها، به سراغ کلاس بندی داخلی ها با کد 601 در تایم روز می رویم.

اگر داخلی را در کلاس 2 قرار دهیم و در کد 302 عدد صفر را برای این داخلی وارد کرده باشیم، داخلی مورد نظر نمی تواند شماره هایی که با صفر شروع می شوند را بگیرد.

برای تعیین محدودیت در تایم شب و ناهار دستگاه سانترال 824 نیز می توانید از کد 602 و 603 استفاده کنید.

ترتیب محدودیت ها و کلاس ها به صورت زیر است.

محدودیت 302 برای کلاس 2

محدودیت 303 برای کلاس 3

محدودیت 304 برای کلاس 4

محدودیت 305 برای کلاس 5

پس به طور کلی در سانترال 824 برای محدودیت در شماره گیری، ابتدا اعداد مورد نظر برای هر محدودیت را در کد 302 تا 305 وارد می کنیم، و بعد از آن هر داخلی را در کلاس مورد نظر قرار می دهیم.

 

برداشتن محدودیت صفر و دو صفر در سانترال 824

برای برداشتن همه محدودیت های ایجاد شده در دستگاه سانترال 824 پاناسونیک، باید داخلی مورد نظر را در کلاس 1 که هیچ محدودیتی ندارد قرار دهید.

همه داخلی های دستگاه به صورت پیش فرض در کلاس 1 قرار دارند.

برای برداشتن محدودیت صفر و دو صفر در سانترال 824 در تایم ناهار از کد 601 در تایم شب از کد 602 و در تایم ناهار از کد 603 استفاده نمایید.

 

بستن صفر و دو صفر سانترال 824 با نرم افزار

برای بستن صفر و دو صفر سانترال 824 از طریق نرم افزار ابتدا وارد بخش 2-5 یعنی  Denied Codes می شویم.

در این قسمت مانند تصویر زیر می توانید برای هر کلاس یک محدودیت را در نظر بگیرید.

 

بستن صفر و دو صفر سانترال 824 با نرم افزار

 

توجه داشته باشید که کلاس های بالاتر از محدودیت کلاس های پایین تر تبعیت می کنند.

یعنی اگر صفر را در کلاس 2 ببندید، داخلی هایی که در کلاس 3 قرار بگیرند، نیز نمی توانند صفر را شماره گیری نمایند.

اما اگر 00 در کلاس 3 بسته شده باشد، داخلی های کلاس 2 می توانند دو صفر را شماره گیر نمایند.

بعد از تعیین محدودیت ها، به سراغ قسمت 1-5 نرم افزار برنامه ریزی سانترال 824 بروید.

 در این تصویر که مشاهده می کنید، همه داخلی ها به صورت پیش فرض در کلاس 1 که هیچ محدودیتی ندارد، قرار دارند.

 

کلاس بندی داخلی ها در سانترال 824

 

برای بستن صفر و دو صفر در سانترال 824 باید هر داخلی را در کلاس مورد نظر که محدودیت آن را در قسمت 2-5 تعیین کرده ایم، قرار دهیم.

این کار برای هر تایم می تواند به صورت مجزا انجام شود.

برای برداشتن محدودیت های ایجاد شده نیز می توانید به راحتی در این قسمت هر داخلی را در کلاس 1 قرار دهید.

برای مشاهده سایر آموزش های فون سیستم حتما مقالات آموزش سانترال را دنبال نمایید.

 

سناریو عملی

فرض کنید رئیس یک شرکت از ما به عنوان نصب کننده و برنامه ریز دستگاه سانترال 824 می خواهد تا دسترسی تمام خطوط داخلی به شماره های خارج از کشور و شماره های موبایل را بسته و فقط این داخلی ها بتوانند شماره های شهرستان را بگیرند.

در این صورت ما باید ابتدا به سراغ محدود کردن کلاس های مختلف برویم و مانند تصویر زیر کلاس ها را برای شماره گیری خارج از کشور و موبایل محدود نماییم.

 

محدودیت شماره گیری داخلی سانترال 824

 

با این محدودیت داخلی هایی که در کلاس 3 قرار بگیرند علاوه بر شماره ی موبایل که با 09 شروع می شود، شماره های 00 را نیز نمی توانند بگیرند و از این طریق برنامه ی خاسته شده در سریعترین زمان ممکن برای داخلی های مورد نظر اعمال می شود.

حال اگر بخواهیم محدودیت جدیدی برای شماره گیری تمامی خطوط شهرستان به جز خطوط تهران که با 021 شروع می شود اعمال نماییم می توانیم مانند تصویر زیر محدودیت را در کلاس های مشخص شده تعیین کنیم.

 

بستن صفر سانترال 824

 

اکنون داخلی هایی که در کلاس 3 قرار داشته باشند فقط می توانند با خطوط شهری تهران تماس بگیرند.

در این صورت اگر بخواهیم برخی از داخلی ها حتی قابلیت تماس با پیش شماره ی 021 را نیز نداشته باشند باید این محدودیت را در یک کلاس جدید یعنی کلاس 4 اعمال نماییم تا با قرار دادن داخلی در این کلاس، هیچ شماره ای با آن قابل تماس نباشد.

به همین ترتیب می توان با محدود کردن هر کد، داخلی ها را برای محدود کردن شماره هایی که با آن کد شروع می شوند محدود نمود.

از این قابلیت می توان برای محدود کردن داخلی ها در شماره گیری اپراتور های مختلف تلفن همراه نیز استفاده نمود که دارای پیش شماره های مختلفی هستند.

نکته ای که در اینجا می توان به آن اشاره نمود این است که تمامی این محدودیت ها باید بر طبق برنامه و پلن های خاسته شده از طرف شرکت و یا مشتری انجام شود که قصد دارد یک داخلی را در تایم های مختلف برای شماره گیری محدود نماید.

 

تنظیمات شماره های اضطراری

در قسمت 4-5 نرم افزار برنامه ریزی سانترال 824 می توان شماره های ضروری و اضطراری را برای دستگاه وارد نمود تا داخلی ها بتوانند در زمان برنامه ریزی بستن صفر و دو صفر سانترال 824 از این شماره ها در سریعترین زمان ممکن استفاده کنند.

این کار از طریق تلفن 7730 با وارد نمودن کد 309 در حالت برنامه ریزی نیز دستگاه امکان پذیر می باشد.

 

ذخیره شماره های اضطراری سانترال 824

 

در قسمت System Speed Dialing Class می توانیم برای شماره هایی که در قسمت 1-4 نرم افزار یعنی Speed Dialing قرار داده ایم، برای دسترسی به خطوط کلاس تعیین نماییم.

برای درک بهتر این قابلیت به یک مثال توجه نمایید.

فرض کنید داخلی 101 بر طبق محدودیت های اعمال شده برای شماره گیری خطوط شهری به 0 و دو صفر دسترسی ندارد و نمی تواند این شماره ها را روی گوشی خود بگیرد.

حال اگر این داخلی در کلاس 3 قرار داشته باشد و System Speed Dialing Class نیز بر روی کلاس 3 تنظیم شده باشد، داخلی 101 می تواند بدون توجه به محدودیت ها، تمامی شماره هایی که در Speed Dialing قرار داده شده اند را با فشار دادن و گرفتن کد مناسب آن ها، شماره گیری نماید.

در واقع این قابلیت به داخلی ها اجازه می دهد تا بدون هیچ محدودیتی نسبت به شماره گیری خطوطی که در Speed Dialing قرار داده شده است اقدام نمایند حتی اگر برای این کار در قسمت TRS محدود شده باشند.

حال اگر بخواهیم برای هر داخلی استفاده از Speed Dialing نیز با محدودیت رو به رو شود، باید در این قسمت کلاسی را مشخص نماییم که پایین تر از کلاس داخلی مورد نظر باشد تا کاربر نتواند از شماره هایی که در قسمت 1-4 نرم افزار ذخیره شده اند نیز استفاده نماید.

اگر قصد تغییر کلاس System Speed Dialing Class را از طریق تلفن 7730 داشته باشیم باید از کد 301 استفاده نماییم.

در قسمت Extention Lock Class می توان مشخص نمود که داخلی هایی که از طریق روش های مختلف قفل می شوند، بعد از قفل شدن در چه کلاسی قرار بگیرند.

به طور پیش فرض این قسمت روی حالت Disable قرار داشته و داخلی ها بعد از قفل شدن به هیچ خط شهری دسترسی ندارند که می توانند با توجه به برنامه ریزی برای داخلی یک کلاس مشخص با محدودیت تعیین نمود تا داخلی ها بعد از قفل شدن بتوانند با توجه به این محدودیت ها از خطوط شهری استفاده نمایند و شماره های مختلف را روی تلفن داخلی خود بگیرند.

در صورتی که بخواهیم در محدودیت های اعمال شده در قسمت 2-5 نرم افزار کد هایی مانند * و یا # نیز چک شوند باید تیک آن ها را در گزینه ی TRS Ceck For Dial فعال نمود.

برای چک کردن محدودیت های اعمال شده برای هر داخلی پس از پاسخ دادن به تماس های وارد شده از طرف خطوط شهری می توان به اندازه ی زمان مورد نظر گزینه ی TRS After Check Answering را فعال نمود.

در برخی از موارد داخلی ها می توانند بعد از پاسخ دادن به تماس های وارد شده با یک قطع و وصل سریع به برخی از خطوط شهری دسترسی پیدا کرده و شماره گیری نمایند که پاناسونیک این گزینه را برای از بین بردن این مشکل قرار داده است تا پس از مدت زمان مشخص شده نیز دستگاه به دنبال اجرای محدودیت های اعمال شده برای هر داخلی باشد.

 

 

آموزش رایگان سانترال 824

آموزش رایگان سانترال 824 / صفر تا صد برنامه ریزی 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پرطرفدار ها

تمامی حقوق وب سایت متعلق به قیمت مرکز تلفن سانترال پاناسونیک – تلفن سانترال – آموزش سانترال - کپی رایت 2021
Tellephone