• 02188670080
    02188670090
  • 02147763 خط ویژه
  • phonsystem@yahoo.com

تفاوت SIP و VOIP

تفاوت sip و voip چیست

نام نویسنده : joomir

تاریخ انتشار : 2019/09/02

بر چسب ها : SIP, VOIP, پروتکل SIP, پروتکل VOIP, سانترال پاناسونیک,

دسته بندی : آموزش سانترال, آموزش سانترال پاناسونیک

  SIP و VoIP چیست؟

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و علم در همه زمینه ها و بویژه در دنیای الکترونیک، فناوری تلفن اینترنتی اهمیت خاصی را در بسیاری از کسب و کارها پیدا کرده است. زیرا هم امکان کاهش هزینه ها را می دهد و هم تجربه استفاده از یک تکنولوژی جدید را به همراه می آورد.
تکنولوژی SIP  و VoIP بر پایه فناوری IP استوارند. هر دو تکنولوژی مزایای فراوانی را برای کاربر فراهم می سازد تا بتواند صرفه جویی در وقت، هزینه و افزایش کارآیی را فراهم آورند.

پروتکل راه اندازی جلسه (SIP)

(SIP ( Session Initiation Protocol  یک پروتکل ارتباطی جهانی می باشد که بر اساس این پروتکل جهانی قدرتمند تمامی دستگاه های ارتباطی اعم از سخت افزاری و یا نرم افزاری با هم در ارتباط باشند. همچنین این پروتکل اجازه می دهد تا گوشی های برندهای مختلف که طبق این پروتکل عمل می کنند نیز به راحتی با دیگر PBX ها لینک شود. به طور مثال می شود از گوشی های SIP برند پاناسونیک برای استفاده در شبکه  VOIP Is Abell استفاده کنیم. باید بگوییم برخی از سانترال پاناسونیک مانند PANASONIC KX-TDA600 PBX پروتکل SIP و VOIP را پشتیبانی می کنند.

sip و voip چیست

پروتکل SIP

SIP یک پروتکل ارتباطات قدرتمند و مفید می باشد که می تواند برای ارسال پیام های چندرسانه ای به طرفین چندگانه استفاده گردد. این پروتکل اجازه می دهد مردم در سراسر جهان با استفاده از کامپیوتر و دستگاه های تلفن همراه خود از طریق اینترنت ارتباط برقرار کنند. پروتکل SIP یک پروتکل همه جانبه محسوب می گردد که بر حسب این پروتکل می توانیم سیستم های مخابراتی مختلف اعم از Panasonic و سیستم های voip با هم لینک شوند و ارتباط برقرار کنند.
بر خلاف سرویس های مشابه، مانند ترمینال های PBX ، SIP می تواند تمام انواع رسانه ها شامل صدا، داده ها و ویدئو را حمل کند. در نتیجه SIP معمولا توسط شرکت هایی با شاخه های متعدد و یا کارگران از راه دور ترجیح داده می شود که کارکنانشان به شدت بر ارتباطات چند رسانه ای تاکید دارد.
در مقایسه با VoIP و دیگر سیستم های مشابه، سیستم های SIP می تواند برای تنظیم و مدیریت سخت تر باشد، و آنها را برای شرکت هایی با پشتیبانی قوی از فناوری اطلاعات مناسب تر سازد.
(Voice over Internet Protocol (VoIP ، یک پروتکل ارتباطی است که برای ارسال پیام های صوتی از طریق اینترنت استفاده می شود. VoIP یک صنعت گسترده و سریع در حال توسعه می باشد. برنامه های محبوب و سیستم عامل های مانند اسکایپ به طور فزاینده ای با استفاده از فنآوری VoIPدرحال اجرا هستند.
بر خلاف سرویس های مشابه مانند سرویس های Multiplexing Time-Division ) TDM)، که با یک شبکه متصل به مدار صرفا به تلفن قابل اجرا است، سیستم VoIP از طریق یک شبکه داده اجرا می شود،

 

تفاوت SIP و VOIP و کاربرد آن در سانترال پاناسونیک

تفاوت SIP و VOIP

 

تفاوت تلفن ویپ و تلفن سیپ

VoIP به معنی برقراری یا دریافت تماس تلفنی از طریق اینترنت یا شبکه های داخلی است. از سوی دیگر، SIP یک پروتکل لایه کاربردی است که برای ایجاد، اصلاح و پایان دادن جلسات چندرسانه ای مانند تماس VoIP استفاده می شود.
تفاوت اصلی بین VoIP و SIP دامنه آنها است. VoIP در واقع یک خانواده از فن آوری های استفاده شده در شبکه های مخابراتی مدرن است، در حالی که SIP یک پروتکل سیگنالینگ است که در  زیر مجموعه VoIP استفاده می شود.
بزرگترین مزیت SIP نسبت به VoIP این است در حالی که VoIP فقط پیام های صوتی را ارسال می کند، SIP  می تواند تمامی انواع رسانه ها را حمل کند، نه فقط پیام های صوتی. سیستم های SIP به کاربران اجازه می دهد تا تماس های صوتی و تصویری را آنلاین، اغلب به صورت رایگان انجام دهند.
از لحاظ دستگاهها، گوشی های VoIP و SIP نیز متفاوت هستند (اگرچه باید توجه داشت که یک گوشی SIP نیز یک تلفن VoIP است). گوشی های VoIP، که اغلب به عنوان تلفن های VoIP نامیده می شوند، باید به منظور برقراری تماس یا دریافت تماس ها به یک رایانه متصل شوند.
علاوه بر این، کامپیوتر نیز باید روشن باشد. از سوی دیگر، تلفن های SIP قادرند که کار خود را بدون نیاز به کامپیوتر انجام بدهند. آن ها فقط نیاز به یک مودم دارند تا بتوانند کار کنند. یک تلفن SIP مانند یک تلفن سنتی است؛ بر خلاف یک دستگاه VoIP، آن می تواند به طور مستقل از یک کامپیوتر کار کند.
میزبان VoIP ترافیک را به طور متفاوتی به سیستم های SIP اداره می کند. سیستم های SIP توسط سیستم های فردی که بر روی سیستم کاربر قرار می گیرند پردازش می شوند (این سیستم های پردازش فردی به عنوان عامل های کاربر شناخته می شوند).
این سیستم سبک همگرا می تواند حجم زیادی از داده ها و ترافیک را مدیریت کند زیرا کاربران آن به پهنای باند و منابع بیشتری دسترسی دارند. از سوی دیگر، VoIP میزبان، فیلتر کردن، سازمان دهی و ترافیک را از یک شبکه مرکزی هدایت می کند. هنگام کار بر روی این نوع سیستم، مقدار زیادی ترافیک می تواند سیستم را بیش از حد بار کند و بر عملکرد کلی تأثیر بگذارد. با این حال، سیستم شبکه واحد می تواند سودمند باشد، زیرا نقاط کمتری از ارتباطات منجر به امنیت بیشتر می شود.
یکی از مزایای اصلی SIP بیش از دیگر پروتکل های VoIP این است که توانایی برقراری ارتباط هوشمندانه با پروتکل های دیگر را دارد. این به این معنی است که می تواند پروتکل سیگنالینگ آن را مطابق با سیستم مشتری تطبیق دهد. علاوه بر این، سریع، انعطاف پذیر و مقیاس پذیر برای پاسخگویی به نیازهای کاربر خاص است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق وب سایت متعلق به شرکت فنی مهندسی فون سیستم / 2021
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید